Weryfikator podpisu elektronicznego

Z e-Podrecznik
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Weryfikator (a właściwie walidator) podpisu elektronicznego (Walidator) dostępny jest na platformie ePUAP w strefie urzędnika (Strefa urzędnika > Więcej > Walidator). Można go używać do walidacji podpisów elektronicznych, którymi opatrzone są pliki (po ich zapisaniu na dysku lokalnym).

"Na obrazku przedstawiony został walidator podpisu elektronicznego na ePUAP2"
Weryfikator podpisu elektronicznego na ePUAP2


Generalnie wszystkie walidatory podpisów elektronicznych umożliwiają walidację podpisów, którymi opatrzone są pliki – bez względu na to, czy są to podpisy otoczone, otaczające czy zewnętrzne. Stosuje się też wewnętrzne walidatory w elektronicznych systemach zarządzania dokumentami – korzystanie z nich jest znacznie ułatwione; system sygnalizuje, że dany plik jest podpisany elektronicznie – i po kliknięciu klawisza „weryfikuj podpis” lub klawisza o podobnym znaczeniu ukazuje się certyfikat oraz dodatkowe informacje dotyczące podpisu. Z tego typu walidatorów korzystają wszyscy użytkownicy EZD – niezależnie od ich roli w systemie. Jednak usługobiorcy przysyłają niekiedy pliki pocztą elektroniczną – i wtedy trzeba móc zweryfikować owe pliki, stanowiące załączniki do poczty. Opisany wyżej walidator podpisów udostępniony na ePUAP – po ściągnięciu na dysk lokalny można uruchomić (dwukrotne kliknięcie pliku), a następnie należy wczytać plik do weryfikacji (Dodaj plik) i kliknąć klawisz „Weryfikuj”. W wyniku walidacji pokaże się stosowny komunikat:


"Na obrazku przedstawiony został wynik weryfikacji podpisu elektronicznego na ePUAP"
Wynik weryfikacji podpisu

Aktualnie istnieją inne możliwości walidacji podpisów elektronicznych; kwalifikowane centra certyfikacji udostępniają na swoich stronach walidatory podpisu, które nieodpłatnie można ściągnąć na dysk lokalny i zainstalować. Istnieją też weryfikatory niewymagające instalacji, możliwe do użycia on-line, jak np. SAWPE.

Przejdź dalej