Weryfikacja podpisu elektronicznego

Z e-Podrecznik
Wersja z dnia 10:24, 28 mar 2020 autorstwa Autor (dyskusja | edycje)

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Weryfikacja podpisu elektronicznego - czynności, które pozwalają na identyfikację osoby składającej podpis elektroniczny oraz pozwalają stwierdzić, że podpis został złożony za pomocą danych służących do składania podpisu elektronicznego przyporządkowanych do tej osoby, a także że dane opatrzone tym podpisem nie uległy zmianie po złożeniu podpisu elektronicznego - tak brzmiała definicja zgodna z uchyloną już ustawą o podpisie elektronicznym.

Obecnie mówimy o walidacji podpisu elektronicznego, a więc o czynnościach polegających na skorzystaniu z usług zaufanej strony trzeciej polegających na jednoznacznym potwierdzeniu, że podpis został złożony za pomocą danych służących do składania podpisu elektronicznego przyporządkowanych do tej właśnie osoby, którą identyfikujemy, a także że dane opatrzone tym podpisem nie uległy zmianie po złożeniu podpisu elektronicznego, a podpis elektroniczny jest ważny. Udział jednego z kwalifikowanych dostawców usług zaufania w procesie walidacji jest kluczowy, gdyż po połączeniu z Centrum Certyfikacji następuje sprawdzenie, czy certyfikat użyty do złożenia podpisu w momencie jego składania był ważny.

Walidacja oznacza proces weryfikacji i potwierdzenia ważności podpisu elektronicznego lub pieczęci. (Dz.U.UE.910/2014). Projekt: Powszechne e-usługi administracji publicznej na platformie ePUAP